Tasarım sonradan öğrenilir...

"

Tasarım yetenek işidir, kabiliyeti olan tasarım yapabilir..." diye duymuşumdur hep. Oysa bu yeteneğin, araştırma ile bilgi ile oluştuğu görülmez çoğu zaman.

Yetenek, insanın "üretme, oluşturma, kendini ispat edebilme ve beğendirme çabasıdır" aslında. Bir şeyler oluşturmak ister insan, hatta kendisi bile büyülenir yaptığı çalışmaya elinde olmadan... Sonra daha iyileri, daha mükemmelini aramaya başlar. Bu arayışlar bilgiyi, tecrübeyi getirir.

Doğuştan gelen bir yetenek sözleri, yerini tecrübeye bırakır. Çünkü, içinde bir yerlerde üretme ve beğendirme duygusu olan herkes tasarımcı olabilir. Önemli olan dengeyi bulmak, gözlem ve araştırmadır.

Mimarlık okuyan bir insanın, kimsenin aklına gelemeyecek değişik ev modelleri hayal etmesi yeterli değildir. Bunu uygulamak için bilgi ve tecrübe gerekir. Çok yetenekli dediğimiz arkadaşların, bu beğendirme ve oluşturma duygularının, aslında iyi bir gözlem ve bilgi sonucunda oluştuğunun çok kişi farkında değildir.

Sanatçılara bakalım. Rol kabiliyeti yüksek, ses performansı üstün insanlar, kendi kendilerine kaldıklarında ve ya alkış almadıklarında ne yetenek kalır ne büyülenmiş insanlar... İçimizdeki çocuğu şımartmadıkça yetenek dediğimiz beğendirme güdüsünün hiç bir anlamı kalmaz.

Web tasarımı da böyledir. Bilgi ve tecrübe gerektirir. Renklerin uyumu, firmayı temsil edecek ürünlerin sergilenmesi, müşteriyi etkileyecek öğelerin gerektiği gibi düzenlenmesi gibi unsurlar, sadece yetenekle olmaz. Yetenek hayal etmektir, hayal etmek ise alıcılarımızın açık, gözlemlerimizin kuvvetli, bilgi edinme isteğimizin kuvetli olmasıyla mümkündür.

Bir tasarım süreci için gerekli olan her şey insanın doğasında vardır. Yeter ki kullanmasını bilelim.

Hazır mısınız?

Zeynep Erkorkmaz
"Her dönüş-üm, bir başlangıç"

www.erkorkmaz.net