PHP'ye giriş

İlk PHP Sayfası Nasıl Yapılır? 
Web serverınızın root (kök) dizininde merhaba.php isimli bir dosya oluşturun. Bu işlemi yapmak için herhangi bir text editörü, örneğin notepad'de bile yapabilirsiniz. Ancak bu durumda kaydederken tüm dosya türleri seçeneğini seçin ve .php uzantısını vermeyi de unutmayın.

 

 

Örnek #1 İlk Php Scriptimizi yazıyoruz: merhaba.php

<html> 
<head>
<title> PHP Testi </ title>
</head>
<body>
	<?php echo '<p>Merhaba Dünya</p>' ; ?> 
</body> 
</html>

Bildiğimiz html dosyasını oluşturduk aslında. Ancak içerisinde script dili kulandığımız için bir şekilde web server tarafından yorumlanıp üretilen sonucun çıktısının kullanıcının bilgisayarında gösterilmesi gerekiyor. Bu işleminde de gerçekleşmesi için, browserınızda (Internet Explorer, Firefox vs..)http://localhost/merhaba.php veya http://127.0.0.1/merhaba.php adreslerinden birisini yazmanız gerekir. Ne zaman yerel olarak bu URL http://localhost/merhaba.php veya http://127.0.0.1/merhaba.php olması gerektiği web sunucusu yapılandırmasına göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak (localhost) denen kelime sizin kendi bilgisayarınızda çalışan local host yani lokal sunucu anlamına gelmektedir. Eğer herhangi bir hata olmassa PHP dosyanızın çıktısı tarayıcınızda gösterilecektir:Sayfanın kaynağını görüntülerseniz, aşağıdaki gibi olacaktır.

<html> 
<head> 
<title> PHP Testi </ title> 
</head>
<body>
	<p> Merhaba Dünya </ p> 
</body> 
</html>

Gördüğünüz gibi bu program aslında gerçekten de basit. Tek yaptığı ekrana PHP echo() fonksiyonunu kullanarak "Merhaba Dünya" yazmak aslında. Böylece ilk örneğimizi de tamamlamış olduk.

Aslında çok fazla bir şey yapmamış gibi hissedebilirsiniz, ancak Ay'a da ilk ayak basıldığında Astronot Armstrong
 
"Bu adım benim için küçük bir adım olabilir ancak insanlık için büyük bir adım"

sözünü söylemişti. Bunu da hatırlatmak gerekir. Siz de böylece programcılık serüvenimizde bizlerle beraber küçük fakat kararlı adımlarla yürüyeceksiniz. Her türlü soru ve yorumlarınızı iletmekte çekinmeyin...