Bir WordPress Klasiği ya da Akismet

Etiketler: 

Sizin de benim gibi başlıktan kafanız karıştı mı acaba ??? Evet diyorsanız okumaya devam edin, hayır bana Akismet kelimesi bir şeyler çağrıştırıyor diyorsanız, bu sizin bildiğiniz kısmet değil. Peki daha da garip olan WordPress ile ilişkisi nedir? Ya da WordPress de nedir diyorsanız yine bir yere ayrılmayın. Çünkü şaka biryana anlatacağım konu hepimizi ilgilendiriyor aslında. Merak etmeye başladığınızı biliyorum. Öncelikle web sitemizi takip eden her ziyaretçinin belli bir standardın üstünde internet veya bilişim konularında bilgili olmasını beklemiyoruz.

Bu yüzden belli kavramları açıklayarak sonra daha derine inerek konumuzu anlatmayı tercih ediyorum. Bu şekilde bir yol izlememizin de sebebini merak ediyorsanız, Programciyim.com olarak misyonlarımız arasında en önemli yeri Türkiye'de sektörel anlamda bir bilincin yerleşmesine yardım etme çabası teşkil etmektedir. Kısa açıklamadan sonra konumuza dönelim;

Günümüz şartlarında internetin vazgeçilmez olarak yerini almasıyla birlikte, insanların alışkanlıkları da belli oranda değişmeye başlamıştır. Bunun en önemlilerinden bir tanesi de kuşkusuz yazımızın konusunu da içine alan Blog ya da tam kelimesiyle Weblog kavramıdır.

Log, kısaca günlük tutmadır, Web ile birleşince Weblog'un kısaltması olan Blog olarak evrilmiştir.

Burada amaç, ya da ihtiyaç da diyebiliriz, insanların zamanların çoğunu bilgisayar başında geçirmesi ile birlikte günlük tutma alışkanlıklarını da gayri ihtiyari olarak bilgisayar ortamına taşımaları sonucu, devasa bir içerik internet ortamına taşınmıştır. Tabi bunun böyle olması, bazı kitlelerin bunu bir ticari fırsata dönüştürmeye başlamalarına da zemin hazırlamıştır. Ya da herkesin internet ortamında fikirlerini özgürce ve çok kolay şekilde paylaşması, aynı zamanda bunları okuyanların da potansiyel birer müşteri olarak reklam pastasına katkıda bulunmalarını da doğurmuştur. 

Bu alanda en popüler olan sistemler arasında milyonları bulan blog sitelerine ev sahipliği yapan WordPress altyapısı verilebilir. Ancak daha da önemli olan isim olarak Automattic ya da Akismet kelimelerinin pek fazla ,en azından ülkemizde tanınmamasıdır. Automattic kuruluşu Ağustos 2005 ortalarında kurulmuş ve WordPress platformunu yaratan bir grup akıllı insandan oluşmaktadır ve Akismet de ( Automattic Kismet ) onların bloglarda spam önleme amaçlı geliştirdikleri bir teknolojidir ve kurumsal olarak da kullanılmaktadır.

Bu yazımıza bir dizi olarak takip edeceğim çünkü, daha VIP projelerinden de bahsetmek istiyorum, ayrıca bedava olarak indirip kendi sitenizde kullanabileceğiniz bu sistemin aslında arkasında yatan zeka damlalarının daha başka neler olduğuna da deyineceğiz. O zamana kadar iyi bloglamalar...

1 yorum

1.  alican (9 Mart, 2009 - 15:29) says:

Güzel bir yazı ziyaretçileri bilgilendiren sade anlaşılır. Eminim ziyaretçiler bu yazı dizisini takip edeceklerdir. İyi çalışmalar.

Benzer Makaleler

Programciyim.com
Şubat 24, 2010, 11:29 pm